Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezésre a Nyíregyházi Egyetemen 2024. október 22-én került sor a B épület Nagyelőadójában. Az ünnepi beszédet Tóth Miklós V. évfolyamos történelemtanár és állampolgári ismeretek tanára szakos hallgató tartotta.
„Egy megcsonkított, a történelem viharaiban megedzett aprócska nemzet nagyszerű nagyjai előtt rovom le tiszteletemet azok előtt, akik 68 évvel ezelőtt részesei voltak forradalmunknak és elszenvedői az azt követő megtorlásoknak. A jelenlévők többsége épp oly fiatal, mint az 56-os hősök.
Azt a tüzet is fiatalok gyújtották, akik szabadságra, független országra boldog életre éheztek. Ők emelték fel elsőként a fejüket és kiáltottak nemet az egész nemzetet megnyomorító szavakra, az elnyomó diktatúrára. Ők vitték utcára szüleiket, majd a fellobbanó hazaszeretet és remény ezreket buzdított csatlakozásra, hogy együtt új rendet építsenek szabadságban.” – mondta Tóth Miklós, majd idézett a Magyar apologetika című versből:
„Hogy mi a föld, mi a haza, mindig újra le kell írni, csak így lehet tán kibírni, ha jön „új nép, másfajta raj”. Mert a föld soha nem felejt. Tudja, érte könnyet ki ejt, kik azok, kik vérrel vették, felszántották, bevetették, learatták – és szerették.
Ha Himnuszt nem zenghetsz róla kietlen hely, üres róna, s ha nincsen ősöd alatta, kit kiforgat szorgos eke, e tájra nem repít soha az emlékezés végzete. Hogy mi a föld, mi a haza, most miattad kell leírni. Mindenkit ki fogunk bírni!”
Beszédét a következő mondatokkal zárta:
„Tisztelet az előttünk járóknak, főhajtás a hősi halottaknak, köszönet azoknak, akik megőrizték az emlékük. Nekünk pedig munka, jövőbenézés, remény és bizalom nemzetünk iránt. Éljen Magyarország!”
Ezt követően „1956, te csillag” címmel a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium 11. A osztályos diákjai korhű ruhában, díszletek között elevenítették fel az 1956-os eseményeket.