
A Nyíregyházi Egyetem 2025. március 14-én a Nagyelőadóban tartotta meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója tiszteletére szervezett megemlékezését.
A rendezvényen az ünnepi beszédet Zsoldos Judit, magyar nyelv és irodalom-történelemtanár szakos hallgatónk mondta. Judit amellett, hogy egyetemünkön tanul, gyakorló oktatóként is dolgozik egy mátészalkai középiskolában, így igyekezett tanári és hallgatói szemmel is megvilágítani a témát. Azt próbálta szavakba önteni, mit üzennek számára a 1848-as hősök, kikben látja a márciusi ifjak törekvéseinek folytatóit, és milyen feladata, felelőssége van a mindenkori pedagógusoknak abban, hogy a felnövekvő generáció tagjait a helyes útra tereljék. "Szabad, tágas és fényes lelkek, minden percben méltók az elfogadó szeretetre." − idézte kortárs költőnk, Szabó T. Anna sorát az ifjúságról. Rávilágított arra, hogy a mai fiatalok számára már beláthatatlan távolságban van Petőfi, Jókai és Táncsics, s joggal mondhatják, hogy el sem tudják képzelni, milyen lehetett ott és akkor élni: "Az ő lelküket már nem ugyanazok a gondok, kihívások és feladatok feszítik. És ez így van rendjén. A mi dolgunk az, hogy megismertessük őket a fontos eseményekkel, célokkal, hősökkel. De ne csak a száraz tényeket tanítsuk, hanem élményeket adjunk nekik. Hiszen tudjuk, csak az az ismeret jut majd hosszú távú memóriájukba, amit az érzelmi háló, azaz belső világuk lepecsétel." A közösen megélt élményekre, a jelen és a múlt közötti összefüggések, párhuzamok felfedezésére, az együtt gondolkodás fontosságára helyezve a hangsúlyt kiemelte: "Petőfiről se csak úgy meséljünk, mint a piedesztálra állított lánglelkű költőről. Hús-vér ember volt ő is, gyarlóságokkal, hibákkal. Az sem szentségtörés, ha korának rocksztárjaként említjük, vagy ha elfogadjuk azon tanulói felvetést, hogy biztosan jókat bandázott volna korunk megmondó fiataljaival, Pogány Indulóval, vagy Beton Hofival. Mert ha párhuzamba állítják saját ikonjukkal, akkor már elindult bennük valami." A jelen és a jövő pedagógusainak pedig arra kell törekedniük, hogy nagybetűs Tanítóvá váljanak − akik lehetnek kisgyermekgondozók, óvodapedagógusok, tanítók, tanárok és oktatók −, olyanná, akik hisznek, bíznak tanítványaikban, akik érdemesnek, értékesnek, tehetségesnek tartják őket, és alkalmasnak arra, hogy valami fontosat tegyenek családjuk, környezetük, közösségük, hazájuk számára. Így lesznek ők is egy újabb fontos szem múlt, jelen és jövő láncolatában, így lesznek ők korunk márciusi ifjai. "Számomra március 15-e az élet ünnepe. Az élet, a szabadság és a fiatalság ünnepe. Hinnünk, bíznunk kell abban, hogy a jó úton fognak járni, s megvívják a maguk küzdelmeit, a maguk március 15-jét."
Az ünnepi szónoklatot követően dr. Kiss Kálmán főiskolai tanár „Egy nagyari kisfiú ’találkozása’ Petőfivel” címmel szülőfalujának összetartó közösségéről beszélt.
„Szabadság, szerelem − 1848 öröksége” címmel mutatták be ünnepi műsorukat a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanulói, a felkészítő pedagógusok Nagy-Bus Annamária és Ficzéné Kovács Zsuzsanna voltak.
Az eseményen adta át dr. Szabó György rektor úr a törzsgárda okleveleket is, aminek keretében intézetigazgatónk, dr. habil. Zsoldos Ildikó magas színvonalú, az egyetem kötelékében végzett húszéves munkáját is elismerték.